Луксозни имоти по населено място
всички населени местав България
Град Ахелой се намира в Югоизточна България в състава на Община Поморие. Намира се в на брега на големия Бургаски залив. Релефът е предимно равнинен, като на северозапад от града има лек хълмист терен, известен като местността Стролата (старото име Стрели баир). През града минава Европейски път E87, свързващ Северна и Южна България край морето. Също край града протича река Ахелой, извираща от Айтоските възвишения и вливаща се в Черно море. Основното занимание на местното население е строителство и морски туризъм.
Ахелой има свой микроклимат, образуван от равнинния си терен, Стара планина и Черно море. Има много мека зима и хладно лято, което го прави приятно и желано място за живеене и отдих. Температурата варира от -4 до +30 градуса по Целзий.
ИСТОРИЯ
Тук, край река Ахелой на 20 август 917 г. цар Симеон I разбива многохилядна византийска войска, предвождана от Лъв Фока. Византийците акостират на пристанището в гр. Месембрия (сега Несебър) и поемат на югозапад, където в землището на днешния Ахелой при река Ахелой се провежда една от най-величавите битки на Средновековието, чийто изход определя Българската държава като хегемон не само на Балканите, но и в цяла Югоизточна Европа. Армията на Византия претърпява пълен разгром и оставя хиляди жертви при р. Ахелой. Византийските летописци пишат, че дори след 40 г. по полето край р. Ахелой се белеели костите на загиналите византийски войници.
В нея битката участвали 60 000 българи срещу 62 000 византийци. На бойното поле намират своята смърт 35 000 българи и 60 000 византийци. Битката е била на път да бъде изгубена, но тогава, противно на всякакви традиции, самият цар влиза в боя и с това повдига бойния дух на българите и довежда битката до успешен край. Византийската войска е обърната в бяг и е преследвана чак до стените на Месембрия, откъдето оцелелите византийци се спасяват, панически товарейки се на военните си кораби на път за Константинопол.
ТУРИЗЪМ
Река Ахелой е екологично чиста и е любимо място за любителите на риболова. Районът е подходящ както за улов на сладководни риби /р.Ахелой/, така и за морски риби /Черно Море/. Поморие (което е на 9 км) е измежду най-добрите места за балнеоложки туризъм благодарение на лечебната си кал, извличана от соленото езеро. Поморийският залив е предпочитана дестинация за любителите на яхтите, ветроходството и риболова.
Град Ахелой разполага с яхтено пристанище, подходящо за акостиране както на рибарски лодки, така и на ветроходни и моторни яхти. Плажната ивица започваща от къмпинг Ахелой и продължаваща до гр. Поморие (приблизително 10 линейни километра и с ширина от 10 до 20 линейни метра) е подходяща за слънчеви бани. На летуващите се предлагат водни колела, сърфове, уиндсърфове и моторни джетове.
Поради близкото си разположение до брега на Черно Море и туристически комплекс Слънчев бряг, Ахелой става все по атрактивно място за туризъм. В момента има няколко действащи хотели, ресторанти, дневни и нощни барове на територията на град Ахелой. Поради стратегическото си разположение и големия поток от автомобили са изградени няколко съвременни бензиностанции осигуряващи комфорта на пътуващите хора. Ахелой се свързва директно с Бургас (29 км) и летището посредством редовни автобусни линии, маршрутки и минибусове.
Ахелой е място за хора, търсещи спокойна почивка на брега на морето. Южно се намира едноименният къмпинг с малък, но хубав плаж.