Луксозни имоти по населено място
всички населени местав България
Град Бяла се намира на брега на Черно море в Североизточна България, Варненска област, до границата с Бургаска област. Градът е административен център на Община Бяла.
Бяла е спокойно морско градче, което предлага хубави условия за живеене и почивка.
Най-близкият град до Бяла е Обзор, на разстояние 5 км. Варна е на 52 км на север от Бяла, Бургас — на 76 км на юг, София е на 455 км, а Пловдив - на 324 км. На около 20 км на юг се намира къмпинг Иракли, едно от най-девствените места по българското черноморие.
Релефът на Бяла може да се характеризира като хълмист. В западната и северната част на общината източните склонове на Камчийска планина плавно се спускат към морето.
Бреговата ивица се характеризира със съчетание от скалист бряг, плажни ивици с пясъчни дюни и малки заливи. Общата дължина на морския бряг е 14 300 м. По-голямата част от плажовете имат източна, североизточна и югоизточна експозиция. Общата дължина на плажните ивици е 6244 м.
Основните дейности в Бяла са туризъм и земеделие. През летния сезон има най-много хора между май и август и продължава до септември. В близост до Бяла има няколко плажа, около града се отглеждат лози и други култури.
В Бяла има добре развита мрежа от места за настаняване и живеене.
На територията на общината има няколко малки фабрики с различна дейност.
Интересни забележителности в града са Етнографски парк, Палео-геоложкият обект Белите скали.
Първото селище в района на Бяла е възникнало вероятно през VІ в. пр. Хр., около залива на нос Свети Атанас. Бяла се състои от няколко части, които отразяват различните периоди на заселване. Например, гръцката махала е била създадена около 20-те години на 20 век. В първата половина на 80-те години на XX век приключва изграждането на уличната мрежа на Бяла. До 1984 г. се откриват нова автогара и нова сграда на общинския съвет. През 1986 г. са открити стадион и лятно кино. И до днес градът се благоустройва – укрепва се бреговата ивица, разширява се канализацията, озеленява се и други дейности. Днес се строи най-вече в близост до морето и плажа.
Автобусен транспорт
Град Бяла е свързан с редовни автобусни линии с Варна. Също така има и автобуси, които тръгват от София, минават през Варна и от там стигат до Бяла.
Директен транспорт до града има от Гълъбово и Сливен.
ЖП Транспорт
С влак може да се стигне от всички краища на България до Варна и от там чрез частни автобуси, маршрутки или таксита до Бяла.
Въздушен транспорт
От София до Варна има полети и от там чрез частни автобуси, маршрутки или таксита се стига до Бяла.
На територията на Община Бяла функционират 2 училища:
Основно училище „Отец Паисий“ (І - VІІІ клас)
ул. Андрей Премянов 12
Тел.: +359 51 432 367
Професионална гимназия по селско стопанство и туризъм
ул. Йордан Ноев 75
Тел.: +359 51 432 363
В град Бяла функционира Многопрофилна болница за активно лечение “Юлия Вревска”, която се намира на ул. Васил Левски 62.
Консултативно-диагностичен блок на болницата включва: 7 приемно-консултативни кабинети, Клинична лаборатория, Микробиологична лаборатория, Лаборатория по клинична патология, Отделение образна диагностика и 3 кабинета на инструментални изследвания.
Някои хубави заведения в Бяла са:
• Снек - бар "Капри"
ул. "Андрей Премянов" № 20
тел.: +359 888 529 869
• Комплекс "Посейдон" с ресторант се намира на изхода към гр. Обзор, на главния път Варна-Бургас. От тук, от едната страна се открива красива панорамна гледка „от птичи поглед“ към целия Обзорски залив, а от другата към Стара Планина.
• Снек-бар "Ореха“
ул."Черноморка" №17
• Винарска изба "Chateau Polychronoff"
Винарската изба разполага със собствени лозя и произвежда малки партиди вина.
• Кафе - аперитив "Слънчев изгрев“
Заведението се намира в центъра на град Бяла.
ул. "Андрей Премянов" № 14, тел.: +359 898 591 821
• Белите скали
Демонстрационен център “Белите скали”, изграден през 2001 г. Целта на този център е да представи природната забележителност Белите скали в гр. Бяла.
Палео-геоложкият обект “Белите скали” се намира на северния край на централния плаж на Бяла и устието на Бялата река. Тук може да се видят следи от гигантския космически катаклизъм на границата Креда-Терциер, когато изчезват динозаврите.
• Летният театър
Летният театър на Бяла е изграден през 1974 година. На цената му периодично се организират различни културни събития.
• Старото селище и Късноантичната крепост
През декември 2013 година Община Бяла приключи проекта за Консервация, реставрация, експониране и социализация на „Антично селище и Късноантична крепост на нос „Св. Атанас“. По този проект са реставрирани и консервирани три от по-важните сгради – баптистерий (кръщелна), винарна и раннохристиянска базилика.
• Водната пързалка на централния плаж, открита през 1987 г. Към нея функционира заведение за бързо хранене с 55 места.
В Бяла функционира културен център - Народно читалище „Пробуда 1928“, намиращ се на площад „Европа“. В същата сграда се помещава Библиотеката.
ХРАМОВЕ
Най-старото християнско средище в Бяла, според легендите е параклисът „Св. Атанасий“, разположен на нос Св. Атанас. Параклисът е бил обитаван от монаси – исихасти. Параклисът е сринат от османските поробители.
Най-старата действаща църква в Бяла е „Света Параскева“, построена през 1847 г. До 1907 г. в църквата се проповядва на гръцки. В една от стаите на храма е било гръцкото училище. Храмът „Св. Параскева“ е осветен през 1842 г.
Църквата „Успение Богородично“ е построена през 1876 г. и е действала до средата на 80-те години, след което се разрушила, заради липса на поддръжка. Църквата е изградена напълно през 2003 г.
РЕДОВНИ СЪБИТИЯ
• Традиционно през януари се празнува Йордановден.
• 14 февруари – денят на св. Трифон Зарезан. Бяла има дългогодишни традиции в лозарството и винопроизводството.
• На 19 февруари в Бяла се отдава почит на Апостола на Свободата, Васил Левски.
• Националният празник на България.
• Съборът на Бяла - на 21 май – деня на св.св. Константин и Елена.
• В края на май се провежда Национален симпозиум по дървопластика, където има възможност да се проследи процеса при създаването на дървени скулптури.
• В края на юни на площад „Европа“ 3-4 дни се провежда Националният събор на читалищата с носии, танцови, певчески и актьорски състави от цяла България.
• През юли се провеждат множество концерти на български и чужди изпълнители.
• Седмицата на морето в Бяла е традиция от началото на 80-те години, когато се организират различни спортни и културни събития, конкурси, концерти всяка вечер на откритата сцена.
Град Бяла е предимно туристически център. В града има хотели, почивни бази, частни квартири и самостоятелни стаи.
Районът на град Бяла е известен като лозаро-винарски, местната винарска изба разполага със собствени лозарски масиви, засети с най-подходящите за региона винени сортове грозде.
В Бяла се предлага се конна езда, а в Обзор – пейнбол.
Плажът на Бяла е красива, дълга и широка пясъчна ивица. Морската вода е чиста. На плажа има платени чадъри и шезлонги, както и свободна зона, заведения и барове, спасители.
До Бяла има няколко хубави къмпинга – Луна, Зора и диви плажове – Кара дере, Иракли, Шкорпиловци, Камчийски пясъци и др.