Луксозни имоти по населено място
всички населени местав България
Град Смолян е един от най–красивите български градове. Разположен е в Централна Южна България в най-живописната част на Родопите в тясната долина на река Черна на 850 – 1050 м н.в. Намира се на 260 км югоизточно от София, на 103 км южно от Пловдив и само на 16 километра южно от зимния курорт Пампорово.
ИСТОРИЯ
Смолян става град през 1960 г., след обединяването на трите села: Смолян, Райково и Устово, сега квартали на града. Най-високият, Смолян, възниква на мястото на изчезналото село Езерово, на 3 км от града, сред Смолянските езера. По време на помохамеданчването, XVII в., жителите му оказват силен отпор, поради което селото е сринато а тези които приемат исляма се заселват надолу в долината. Селището е наречено Пашмаклъ. След Освобождението е прекръстено на Смолян, на славянското племе смолени, населявали местността през средновековието. Според легендата село Райково било основано от побратим на легендарния Момчил юнак, Райко. Името на третото село, Устово, възниква от географското му положение. То е най – ниското, в устието на реката. През епохата на Възраждането и в трите села процъфтяват занаятите.
ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ
И в трите квартала на Смолян има запазени възрожденски родопски къщи, които са архитектурни паметници. В квартал Смолян се намират и Сводестият мост (Бейската кюприя), над река Черна, строен в началото на XVIII век, най-големият планетариум в България, природният парк „Чинарът”, среднородопският исторически музей, в който има повече от 150 000 експоната и градската художествена галерия.
В квартал Райково се намират Пангаловата къща - ценен архитектурен паметник на културата от 1860 г., Алибеев конак - старинен жилищен и стопански комплекс, паметникът костница на загиналите за свободата жители на Райково, църквата “Св. Неделя” (1836 г.) с богат иконопис и Мазолевата чешма с надписа от 1572 г., първи упоменаващ съществуването на селището.
В квартал Устово са Медникарската чаршия, църквата „Свети Никола” с богати стенописи и оригинална архитектура и още много къщи в традиционен стил, сред които Хаджиивановата, в която е бил настанен щабът на руските войски през Освободителната война. Впечатление прави и модерният център на града, чиято архитектура е съобразена с околната среда и традициите на града.
ОКОЛНОСТИ
Освен курорта Пампорово, в близост до Смолян се намират Смолянските езера, известни като „изумрудените очи на Родопите”, Смолянският водопад на река Крива, висок 20 м. На 27 км от Смолян е село Могилица, в което е изключително интересно украсеният с резби и рисунки Агушев конак, построен през 1843 г. Около селото има 20 пещери. Най – интересната е Улцата с забележителните си каскадни езера.
На 10 км северно от Смолян е село Момчиловци, което с приятния си мек климат, уникална архитектура, запленяваща природа и множество малки уютни семейни хотелчета се превръща в привлекателен туристически център.
На юг от града в родопския рид Кайнадина са манастирът „Св. Атанас” и легендарният връх Кральов камък.
Източник: www.visitbulgaria.net