Луксозни имоти по населено място
всички населени местав България
28.09.2016
Статистически погледнато, само след 4 дни започва най-силното тримесечие за пазара на имоти у нас. Това е така, тъй като в периода 1 октомври – 31 декември традиционно у нас се сключват най-голям брой сделки с имоти.
Данни на Агенцията по вписванията сочат, че за четвъртото тримесечие на изминалата година са сключени рекордните за последните 3 години 68 583 сделки. Това е значително повече от предходните тримесечия на 2015 г., когато покупко-продажбите на имоти в страната бяха съответно 59 259, 58 149 и 44 330. Статистиката е подобна и за 2014 и 2013 г. - съответно 65 133 и 65 279 сделки през последното тримесечие на годината.
Данните за пазара за последните 12 месеца
Жилищата в България са поскъпнали с 4.6% за последните 12 месеца - до юни 2016 г., и с 4.1 на сто за периода 1 януари – 30 юни. Именно повишението от началото на 2016 г. ни отрежда 15-а позиция в света по ръст в цените на имотите. Изменението за второто тримесечие е от 1%, става ясно от доклад на Knight Frank, разглеждащ цените на имотите в 55 държави по света.
Предстои ли имотен бум?
Имотното оживление от 2015 г. продължава и през 2016 г. вече се превръща в истински бум. Това заяви за Profit.bg Полина Стойкова, изпълнителен директор на BULGARIAN PROPERTIES.
Според нея „ниските лихви по депозитите и отличните условия по ипотечните кредити, в комбинация със силния имотен пазар, повишаващи се цени на имотите в големите градове и стабилното търсене на имоти под наем, са стимул за купувачите да инвестират в имоти“. Резултатите от положителното въздействие на тази комбинация от фактори вече са видими - увеличение на обема на продажбите и масово ново строителство в големите градове, допълни още Стойкова.
Според данните на BULGARIAN PROPERTIES средното нарастване на цените в областните градове през второто тримесечие на 2016 г. на годишна база е 3%, като най-големите ръстове са в София, Пловдив и Варна, а най-често отчетеният растеж е в рамките на 5-10%. Най-значимите ръстове са около 15-20% и те са измерени в София и в някои от най-предпочитаните квартали на другите големи градове. Спадове на цените има основно в градовете в Северозападна България, чиито пазари са най-неатрактивни и остават под натиска на слабо търсене.
При ваканционните имоти позитивните фактори са примесени с негативното въздействие на отлива на британските и руски купувачи, което води до задържане и спад на цените на имотите. Съживяването на тези пазари към момента е основно изразено в повишение на броя продажби, увеличение на дела на българските купувачи и привличане на микс от купувачи от различни страни по света, посочват още от имотната агенция.
Публикуваната статия е превод/преработка на оригиналната статия или материал на съответния цитиран ресурс. Според закона за авторското право на Република България (чл. 9) авторското право върху превод или преработка принадлежи на лицето, което ги е направило, без с това да се накърняват правата на автора на оригиналното произведение.