LUXIMMO е част от Stoyanov Enterprises
Luximmo

Кое е най-важното, когато избираме жилище

Вестник "Дневник"

26.07.2017

Като изключим цената, за четири пети от потенциалните купувачи на жилища най-важно е мястото, на което то се намира, а на второ място - дали има магазини, пазари, детски площадки, услуги.

Това сочат резултатите от проучване на "Дневник" сред читателите в периода 7 - 17 юли 2017. На въпроси за начина, по който биха избирали недвижим имот, отговориха 614 регистрирани потребители на сайта.

Едва трето по важност условие е наличието на удобни транспортни връзки (за 32%), но заедно с тези, за които е от значение близостта на метрото и местата за паркиране, делът им надхвърля 60 на сто.

17% от участвалите в анкетата казват, че вече са купили жилище, което означава, че в отговорите си се позовават на натрупан личен опит. Приблизително по равно се разпределят тези, които не планират покупка, имащите такова намерение, но в дългосрочна перспектива и тези, които поставят решението си в зависимост от пазарната ситуация. Твърдо планират нов дом в рамките на година 12.9 на сто.

С каква цел бихте купили жилище?

Мнозинството - близо 40%, отговарят, че искат да разполагат със собствено, но заедно с тези, които искат да се преместят в по-голямо, делът им достига две трети. Едновременно с това съществен процент - 30.2 на сто, обмислят покупка с инвестиционна цел.

Българската традиция да се осигури пространство за живеене на децата се подкрепя от 14% от отговорилите. За сравнение - да осигурят дом за родителите си планират едва 1.4%. Всеки пети планира второ жилище в друг град или ваканционен имот.

Жива е и друга традиция - на подхода "направи си сам", се вижда от резултатите. Едва за под 8% е важно жилището, което купуват, да е напълно завършено.

От какво зависи покупката на жилище?

Отговорите на този въпрос показват, че нивото на доходите в семейството е много по-съществен фактор (31.4%), отколкото лихвите по ипотечните кредити (под 5 на сто). Тези, за които е важно да намерят подходящото за себе си жилище (23.6%) пък са повече, макар и с малко, от тези, за които по-важна цената (22.3%).

Две трети от участвалите в анкетата са мъже, близо 70% са във възрастовия диапазон 25 - 44 г, 85% са с висше образование. Близо половината са квалифицирани служители, всеки пети е представител на висшия мениджмънт, а всеки десети е собственик на бизнес и представител на свободна професия. Най-голям дял - над 36%, са отговорили, че получават над 2500 лв. месечно, близо 23% са с месечен доход между 1500 и 2500 лв., 18 на сто - между 1000 и 1500 лв. Тоест четири от всеки петима взимат над 1000 лв.

От данните се вижда, че дори сред обявилите нисък месечен доход - до 600 лв., повечето планират покупка, но в по-далечна перспектива. В най-високодоходната група плановете, свързани с покупка на жилище, се разпределят приблизително поравно между тези с краткосрочно намерение - до 12 месеца, тези с план за по-далечно бъдеще и тези, които вече са го направили. Впечатляващо е, че именно във високодоходната група са най-много отговорилите, че решението им зависи от пазарната ситуация.

Публикуваната статия е превод/преработка на оригиналната статия или материал на съответния цитиран ресурс. Според закона за авторското право на Република България (чл. 9) авторското право върху превод или преработка принадлежи на лицето, което ги е направило, без с това да се накърняват правата на автора на оригиналното произведение.

Вие запазихте този имот или селекция в списъка "Любими имоти"
Картата зарежда селектираните имоти