Луксозни имоти по населено място
всички населени местав България
16.04.2020
Руският бизнесмен с гръцки произход Иван Савидис купува прочутия курорт "Порто Карас" на полуостров Ситония в Халкидики.
Наричан от местни медии "руския цар на Солун", Савидис е смятан за най-важния индивидуален инвеститор в града.
По информация на АНА-МПА през следващите дни или дори часове ще бъдат приключени и последните формалности около сделката на стойност 205 милиона евро, които ще бъдат внесени за покриване на кредитни задължения на компанията "Порто Карас". Според информирани източници съвсем скоро се очаква и официално съобщение за покупката от страна на компанията-купувач "Белтера инвестмънтс" (Belterra Investments Ltd) на Савидис.
Съобщение за сделката вече направи компанията продавач, "Техники Олимбиаки" на фамилията Стенгос, която в отговор на запитване на комисията за капиталовия пазар отговори, че преговорите със Савидис са приключили по принцип. В съобщението се уточнява, че в сделката са включени и акциите на винарната, голф игрището и яхтеното пристанище на курорта.
"Порто Карас" е един от най-известните организирани курорти в Гърция и разполага с най-голямото частно яхтено пристанище в северната част на страната. През 2003 г. в курорта се проведе среща на върха на Европейския съюз.
Да нахлуеш на футболния терен с пистолет
През 2018 г. той предизвика голям скандал в гръцкия футбол, като нахлу въоръжен на терена по време на среща между неговия клуб ПАОК и атинския АЕК, изведе играчите си и заплаши съдията.
Наскоро пък беше разкрито, че освен на солунския футболен клуб ПАОК, той е фактически собственик и на друг първодивизионен отбор - "Ксанти", което доведе до строги санкции срещу двата клуба и само намесата на правителството ги спаси от автоматично изхвърляне от първата гръцка дивизия.
Отдавна са му простили "простъпката" с нахлуването с пистолет на терена. "Не бихме могли да си представим какво щяхме да сме без него", каза миналия юли Йоанис Димогианис, отговорник за проекта на новия стадион в "Паок".
Кой е Иван Савидис, откъде е тръгнал и къде влага парите си
В Гърция роденият в Грузия Савидис има доста спорна слава. През 2018 г. името му беше свързано в публикации с организираната съпротива срещу Преспанския договор в Гърция и в Северна Македония, като се твърдеше, че с това той е прокарвал руски интереси.
Иван Савидис всъщност е бил най-обикновен работник в Ростов, а днес е най-големият инвеститор в Солун. Медиите го наричат "руския цар на Солун". Кой е той и как е натрупал богатството си, разкри през юли 2019 г. швейцарският "Нойе цюрхер цайтунг", цитиран от DW.
Савидис влага парите си съвсем не само във футболния (ите) клуб (ове) и в скъпи трансфери - междувременно негова собственост са също така най-известният луксозен хотел в града "Македония палас", компанията за производство на безалкохолни напитки "Суроти" и някои медии, а от март 2018-а - и част от солунското пристанище. Той минава за най-големия индивидуален инвеститор в града.
А е започнал от най-долу - бил е най-обикновен работник в Ростов, преди да стане предприемач и впоследствие собственик на мажоритарните дялове на цигарената фабрика "Донской табак", която превръща в най-голямото предприятие за производство на цигари в тогавашния Съветски съюз. Една от първите му инвестиции в Гърция след като се сдобива с футболния клуб "Паок" е покупката на цигарената фабрика "СЕКАП". Междувременно се е отказал от цигарения бизнес - следващият му голям проект е строителството на стадион за 100 милиона евро, който ще предлага места за 35 хиляди зрители. Той би трябвало да стане най-големият на територията на страната и така Солун да успее да затъмни Атина.
За тайнствения предприемач, който е роден по съветско време в Грузия, но е с гръцки корени, и чието състояние се оценява на около 530 милиона долара (към юли 2019 г.), почти не се чува лоша дума. Той рядко контактува с медии и през по-голямата част от времето живее в Русия.
Вижте всички предложения от портфолиото на Luximmo в Гърция!
Публикуваната статия е превод/преработка на оригиналната статия или материал на съответния цитиран ресурс. Според закона за авторското право на Република България (чл. 9) авторското право върху превод или преработка принадлежи на лицето, което ги е направило, без с това да се накърняват правата на автора на оригиналното произведение.