Луксозни имоти по населено място
всички населени местав България
Луксозните имоти и домове се търсят дори и по време на криза
в.Труд, 23.05.12, Статия "Скъпите домове остават търсени и в криза"
В броя си от 23.05.2012 в. Труд пише, че в България, изглежда, нещата на имотния пазар се случват или напук на световните тенденции, или със сериозно закъснение. След прегряването на пазара на луксозни имоти, на имотите във високия сегмент, по света цените отбелязаха застой и в глобален мащаб дори леко тръгнаха надолу. В България точно напротив - след сриването на този пазар между 2008 и 2009 година брокерите отчитат засилен интерес в последните месеци и сериозен ръст на сключените сделки.
Това се случва напук на данните от Агенцията по вписванията, според които през първото тримесечие на тази година сделките с имоти са намалели с 6 до 9% в сравнение с първото тримесечие на миналата. С развихрянето на кризата в края на 2008-а и в началото на 2009-а сделките в луксозния сегмент почти спряха. 2009-а беше една изключително трудна година.
Има отчетливо движение нагоре, потвърждава Михаил Чобанов, управител на „Лукс имоти". По думите му такава тенденция се забелязва за първи път от началото на кризата. Активните месеци са били март, април и май, в които сделките са се увеличили в рамките на 15-20% спрямо миналата година. В първите две седмици на май нарастването е повече от 50%.
Според Чобанов засиленият интерес обхваща и имотите по морето - както жилищни, така и ваканционни. Купуват и българи, и чужденци, отбелязва той. Но допълва, че е рано да се говори за наистина трайна тенденция във високия сегмент, защото периодът на раздвижване все още е твърде кратък.
Макар от началото на тази година пазарът да е изцяло отворен за граждани на ЕС и те могат да купуват земята към имотите си дори без да пребивават в България, все още няма единна практика при нотариусите. Това е една от спънките за пазара, казва Михаил Чобанов.
Друга интересна тенденция според него е, че има много пропаднали сделки след сключване на предварителен договор или меморандум за разбирателство. В масовия случай отказът идва от продавачите, а причината са засиленото търсене и увеличеният интерес към луксозните имоти. Така те очакват в бъдеще да реализират имота на по-добри цени. Става дума за почти сключени сделки в диапазона от 300 000 до 2 милиона евро. Имаме не един случай в последния месец, подчертава управителят на „Лукс Имоти".
„Храна" за упоритостта на продавачите дава и фактът, че няма нови имоти, които да излизат на пазара. Въртят се едни и същи, няма сериозни инвестиции нито в нови комплекси, нито в апартаменти в центъра на столицата или на големите градове, направени и обзаведени по дизайнерски проект и луксозни не само по местоположение.
Сериозен потенциал Михаил Чобанов вижда в руския пазар. Влизаме в летен сезон, руснаците, които са купили имоти у нас, вече са в страната. Увеличават се и приятелите им, които идват на гости, а те са най-добрите потенциални клиенти, казва той.
Михаил Чобанов: Две места пазят цени от времето на бума
Когато говорим за цени на недвижими имоти и за евентуално тяхно поевтиняване в глобален мащаб, бих използвал рима. У нас те не са поевтинели, а са оредели.
Просто в последните 2-3 години не е стартиран нито един луксозен проект. А и нито един от стартираните преди кризата не е напълно реализиран. Това, разбира се, спъва инвеститорите, защото не им дава никакъв оптимизъм. Повечето от започнатите преди проекти е в някаква фаза на частична, рядко почти пълна реализация.
За съжаление на пазара има търсене на имоти във високия сегментното се разминава в немалка степен с очакванията. В луксозния сегмент остават високите офертни цени, почти предкризисни. А купувачите искат да срещнат компромисни цени, тоест да видят движение надолу. Това често не се случва и по тази причина не се сключват много сделки.
Има обаче и места, които държат предкризисни нива на цените, което е много изненадващо. Те са различни по характер. Едното е Свети Влас. Но е обяснимо. В момента това е един от най-добре уредените инфраструктурно градове, с прилежащи заведения, син флаг на плажа и всички възможности за почивка, дневен и нощен живот. Там цените са по-високи дори в сравнение с Бургас и Варна. Реализират се сделки между 1000 и 3000 евро на квадратен метър. Другото място е Лозенец. Преди кризата го наричаха Луксозенец, сега си е само Лозенец.
Но все пак основният пазар за такива имоти си остава София с южните й квартали - колкото и те да не са добре устроени. Защото периферията на града е по-зле като инфраструктура. Не се е родил все още истинският комплекс извън тях, който да предизвика интерес. Нашите наблюдения са, че дори и хората от провинцията, които имат възможности, предпочитат да инвестират в София - или за децата, или за втори, дори трети дом.
Прочетете статията в pdf формат