Луксозни имоти по населено място
всички населени местав България
25.08.14
Монитор, 25.08.14
Пазарът на луксозни и скъпи жилища у нас от началото на годината върви нагоре и определено се съживява, смятат брокери от агенциите за недвижими имоти в страната.
Според Полина Стойкова от Лукс Имоти в сегмента определено се наблюдава раздвижване от няколко месеца насам. „Много от хората осъзнаха, че имотите, макар да страдат от цикличност в цените, са все пак една от най-сигурните инвестиции и вложение на парите”, казва тя. „Съживяването се случва в много благоприятен момент, когато цените вече са стабилни, дъното е подминато и започна нов етап в развитието на пазара. Освен че хората отново се връщат към имотите като сигурна инвестиция, то това става и много удачен за тях пазарен момент”, смята Стойкова.
„Все още не можем да привлечем траен интерес от чужденците към високия сегмент, защото през последните години освен че се славехме с евтини имоти, станахме известни и с едни от най-големите спадове на цените в Европа, но това възприятие постепенно ще се променя. Търсенето от чужденци за момента е основно за наемане на лукс имоти, тъй като те искат да имат сходен стандарт на живот като в собствените си страни, и това дава допълнителни възможности за доходност в сегмента”, прогнозира тя.
По думите й София остава основна дестинация за инвестиция в луксозни имоти, защото е най-развитият икономически и най-перспективен град в България, с най-динамичен пазар на имоти и относително по-голяма ликвидност.
Според Стойкова добрата новина е, че пазарът на лукс имоти все пак успя да се развие, тъй като той направи първите си стъпки в края на бума и мина през най-тежките години на кризата, но въпреки това се оказа устойчив. „При него балансът между търсене и предлагане е много по-добър от този в масовия сегмент”, смята тя.
Публикуваната статия е превод/преработка на оригиналната статия или материал на съответния цитиран ресурс. Според закона за авторското право на Република България (чл. 9) авторското право върху превод или преработка принадлежи на лицето, което ги е направило, без с това да се накърняват правата на автора на оригиналното произведение.