Луксозни имоти по населено място
всички населени местав България
05.07.2022
Утрешната битка се печели с днешната подготовка. Това гласи японска поговорка, която изтъква колко е важно човек "да си напише домашното", независимо в какви условия и среда се намира. Именно значимостта на подготовката обсъдиха и предприемачи по време на дискусията „Предприемачеството в условия на висока инфлация, кризи и война – трудно, но и с много възможности“ на форума на Investor Media Group "FOUNDERS TODAY".
Те се обединиха около мнението, че трудните времена също са възможност за развитие, стига компаниите да са били разумни преди това, да са поемали премерени рискове и да са правили правилните инвестиции.
Според съоснователя и изпълнителен директор на Payhawk Христо Борисов на първо място трябва да са служителите. "Няма как да максимизирам печалбата, без да мисля за служители си", коментира Борисов.
"Дали е финансова криза, война или друго, всеки един бизнес има отговорност, а печалбите се случват благодарение на хората, които работят в тази компания", смята ръководителят на Payhawk.
Георги Манолов, мениджър "Бизнес развитие" в Nexo, обаче изтъкна, че отговорността на един бизнес да подпомага служителите си е силно обвързана с това компанията да расте отговорнo. "Това е изключително зависимо от това бизнесът да расте отговорно и да поема отговорни рискове в добри времена. В един момент може да искаш да помогнеш на бизнеса си и да продължаваш да растеш, но ако икономическата реалност е различна... Бизнеси, които са поемали по-големи рискове, са принудени да съкращават хора", обясни Манолов.
Във времена на криза не е редно да страдат нито служителите, нито клиентите, смята основателят и собственик на STOYANOV ENTERPRISES Никола Стоянов. Той даде пример със случващото се със западните компании, които оперират в Русия, и заради наложените санкции прекратиха операциите си в страната. "Хората, които имат мрежа от магазини и имат бизнес в Русия, не трябва да страдат от това, трябва да си запазят позициите", заяви Стоянов.
Заместник-управителят на Ingiliz Group Ремзи Ингилизов даде по-различна гледна точка, като определи сегашните условия на война, инфлация и кризи като "ексцентрични".
"Живеем в ексцентрични времена, но в крайна сметка не е ли идеята политиката да подпомога бизнеса, а не да е опозиция на бизнеса? Политическият живот трябва да подпомага бизнес живота", каза Ингилизов.
"Фирмите с дългогодишна история стават част от своите служители, но и част от своите клиенти. Заради политиката не би трябвало да се пренебрегват нито дългогодишни партньори, нито служители - това е екосистемата", допълни предприемачът.
Директорът на управление Корпоративни клиенти в УниКредит Булбанк Крум Алексиев посочи, че човек трябва да е отговорен, полезен и да носи стойност за обществото.
Повишаването на лихвите у нас може да охлади пазара на имоти
Участниците в дискусията обсъдиха и сегашните финансови условия на все още твърде ниски лихви и висока инфлация.
Редица централни банки - в т.ч. тримата големи сред тях, а именно Европейската централна банка (ЕЦБ), Английската централна банка (АЦБ) и Федералният резерв на САЩ - вече повишиха или планират да повишат лихвите в отговор на рекордната инфлация.
АЦБ започна с цикъла на затягане още миналия декември, а Фед ускори темпа с увеличение от 75 базисни пункта (б.п.). ЕЦБ също затвърди плановете си за лихвено повишение в размер на 25 б.п. на следващото си заседание, което ще се състои на 21 юли.
Директорът в УниКредит Булбанк Крум Алексиев изтъкна това, от което немалко хора се притесняват и очакват като отражение у нас от хода на ЕЦБ.
"Повишението на ЕЦБ какво означава за нас - преживяхме невиждан досега феномен от среда на негативни лихвени проценти. Сега очакваме да се нормализират, като хората с кредит ще имат по-високи финансови разходи", каза Алексиев.
"Очакванията са да има корекции, но не бива да се притесняваме от тях, тъй като това е цикъл", успокои Алексиев.
Що се отнася до бизнеса, банкерът изтъкна, че е важно компаниите да имат устойчив бизнес модел, който може да издържи на по-високи лихви, и да се залагат правилните финансови разходи.
Според Стоянов отражението от увеличението на ЕЦБ върху българския кредитен и имотен пазар е "на кантар".
Той обясни, че в някои държави в Европа лихвите по жилищните заеми вече са били повишени, а откакто в САЩ Фед затегна финансовите условия, пазарът на имоти за няколко седмици тотално спря.
"Не бих прогнозирал, че така ще се случи при нас - в България има доста спестявания, много от тези хора изваждат парите си от банките и купуват имоти, за да си защитят капитала, а това нагрява изключително пазара", обясни Стоянов, като допълни, че в този смисъл инфлацията работи по обратен начин, като "засилва" бизнеса.
"Вероятно лихвените увеличения ще охладят леко пазара, но нещата са сложни - вероятно ефектът от инфлацията ще бъде още по-силен", допълни предприемачът.
Консервативността на българина ще продължи да поддържа имотния пазар
Българинът като инвеститор е консервативен, обобщи Стоянов, като допълни, че малко хора смеят да инвестират в друго, различно от имоти.
Същото се отнася и за младежите, които тръгват по пътя на своите родители. Освен това, добре позната тенденция е, че често родителите се опитват да осигурят на децата си поне едно жилище. В Западна Европа тенденцията не е точно такава, тъй като често се изтъква, че хората там предпочитат да живеят под наем. "В Западна Европа избират да не купят жилище не, защото не искат, а по-скоро нямат възможност", обясни Стоянов.
Колкото до инвестициите във все още нетолкова добре познати и утвърдили се активи като криптовалутите, според основателя на STOYANOV ENTERPRISES те не са предпочитана инвестиция от българина.
Според Манолов обаче, ако се погледнат последните 13 години от историята на криптопазара, "тенденцията върви нагоре". "Привлекателността и устойчивостта на тази индустрия вече е доказана", смята експертът.