LUXIMMO е част от Stoyanov Enterprises
Luximmo

Статия в dnevnik.bg: Все повече българи купуват имоти в Дубай

dnevnik.bg

11.07.2022

През последните години пред погледите на българите Дубай се превърна от туристическа дестинация в място, където някои хора се спасяват от правосъдието или намират убежище за инвестиции, чийто произход невинаги е известен. Това е вероятната причина близо две дузини собственици на имоти там да бъдат проверявани през миналата година от Националната агенция за приходите и по-конкретно за произхода на парите, с които са придобити те.

В началото на май международно журналистическо разследване установи, че над 240 български граждани и пребиваващи в страната притежават имоти за над 160 млн. долара в Дубай. Това е и мястото, което се оказва новият дом на парите на руските милионери.

Оказва се, през последната година Дубай наред с Турция се превръща в обект на голям интерес от българи, които искат да инвестират спестяванията си в имот. При търсене в "Гугъл" се вижда, че има немалко оферти.

"Реално в годините сме имали клиенти, които са правели запитвания за имоти в Дубай, но нямахме подходящ партньор на място, за да предлагаме това", разказва пред "Дневник" Невена Стоянова, управляващ директор на Luximmo. От началото на годината агенцията предлага услугите си на желаещите да купят жилище в емирството. Посочва, че интересът за това рязко се е засилил.

Защо е този интерес

Стоянова намира не една причина в този интерес към покупка на имот в Дубай. Започва с най-романтичната, която е, че това е най-близкото до България море през зимните месеци като при това за разлика от други станали популярни особено през зимите на пандемията дестинации като Малдивите и Бали тук не се сменя часовия пояс. Това в комбинация с лесния достъп дотам от България прави мястото желана дестинация за семейства с деца.

В допълнение на място не се плащат никакви данъци - нито за притежаването на имот, нито нотариална такса при придобиването му. Стоянова посочва, че там има пълна документална прозрачност - всички документи са в регистър, всяка сделка се приключва в рамките на 3 дни, "няма усложнения от адвокати, нотариуси, всеки може да види документацията на имота", посочва тя.

Като следваща причина за интереса добавя "петзвездното обслужване на всеки имот", което е стандарт в страната, независимо дали става дума за къща или апартамент в сграда. Местните са много бизнес ориентирани и покрай развитието на туризма държат на това високо качество, обяснява тя.

Колко струва

Противно на впечатлението, че в емирството става дума за имоти, които струват милиони, Стоянова уверява, че има на такива цени, сравними със софийските. С уточнението, че в луксозния сегмент разнообразието е далеч по-голямо и може да струва "много милиони". По думите й е напълно реалистична покупката на жилище за 200 хил. евро - колкото и двустаен апартамент в София.

Търсенето от страна на българите е разделено в две посоки - апартаменти и самостоятелни къщи. За второто компромисът, който доста сваля цената, е имотът да не е на първа линия след плажа, за което и предлагането е ограничено.

Независимо какъв имот се купува, се плаща такса за поддръжка, която очаквано е доста по-висока от тази в България и която българите, купуващи ваканционни имоти, поставят като условие за това дали да придобият имота или не. "Навсякъде има такса поддръжка в цивилизования свят. Размерът ѝ е в зависимост какво включва. Тя е нещо, с което българите трябва да свикнат - че когато си купуват имоти, трябва да гледат на тях дългосрочно, защото от това как се поддържа една сграда, зависи как собственикът си защитава парите във времето. Ако остарява красиво, те са защитени", илюстрира Стоянова. Наблюдението й е, че когато българите купуват имоти в чужбина, не роптаят срещу таксата за поддръжка, което не е така, ако сделката е за имот в България.

Защита от инфлацията

Брокерите на имоти свидетелстват, че инфлацията вади много спестявания от банките и ги вкарва в покупката на жилища, които са на практика единствената алтернатива на депозитите в България, достъпна и понятна за повечето хора.

Оказва се, че желанието за имот в Дубай отчасти е движено от същия стремеж да се защитят парите от обезценяване. Стоянова казва, че засега не са имали клиенти да купуват, като ползват банков заем. Някои от купувачите са хора, които формират имотно портфолио в различни страни.

Във времето, в което имотът не се ползва лично, обичайното е да се отдава под наем, каквато е и практиката в България. Самите агенции, които посредничат за сделката, предлагат и управление. Доходността в зависимост от имота е между 4 и 8%, казва Стоянова, а желаещите да наемат краткосрочно жилища са много и от цял свят.

Вижте всички предлагани имоти в Дубай!

Публикуваната статия е превод/преработка на оригиналната статия или материал на съответния цитиран ресурс. Според закона за авторското право на Република България (чл. 9) авторското право върху превод или преработка принадлежи на лицето, което ги е направило, без с това да се накърняват правата на автора на оригиналното произведение.

Вие запазихте този имот или селекция в списъка "Любими имоти"
Картата зарежда селектираните имоти